Rzeczy do szkoły. Jak poradzić sobie z dużym wydatkiem?

Zakup wszystkiego, co będzie potrzebne dziecku w szkole, to zawsze poważny wydatek. Zadłużanie się na ten cel to najgorsza opcja. Są inne, chociażby księgarnia internetowa – podręczniki w niższych cenach. Można poradzić sobie z takim wydatkiem, ale wymaga to trochę zaangażowania. Da się kupować rzeczy do szkoły oszczędnie i nie nadszarpnąć mocno domowego budżetu.

Wydatki na szkołę rozciągnięte w czasie

Duży wydatek można rozłożyć na kilka miesięcy. Trzeba tylko mieć spisane, co jest potrzebne. Jeśli zakupy rozłoży się od czerwca do początku września, to bez trudu domowy budżet udźwignie taki wydatek. Księgarnia internetowa podręczniki sprzedaje przez cały rok (https://www.taniaksiazka.pl/tanie-podreczniki-szkolne-na-rok-2020-2021-ksiegarnia-internetowa-a-562.html). Można zacząć gromadzić je wcześniej i stopniowo. Jeśli dopiero w sierpniu zacznie się o tym myśleć, to też dobrze. Może da się wydatek rozdzielić na wypłaty z dwóch kolejnych miesięcy.

To samo dotyczy i innych rzeczy. Warto zatroszczyć się o ich zdobycie wcześniej. W przypadku książek jest i dodatkowy zysk z tego. Jak dziecko otrzyma wcześniej podręcznik do geografii: “Planeta Nowa. Klasa 5” Feliks Szlajfer, Roman Malarz, to ma czas na zainteresowanie się nim. Taka książka może zaciekawić i w wakacje. Czasu na zapoznanie się z nią jest sporo, więc dziecko rozpocznie naukę geografii, mając już pewną wiedzę. Jeśli w tym roku jest za późno, by myśleć o rozkładaniu wydatku w czasie, to warto pamiętać o tym za rok. Można też nie kupić czegoś od razu, czyli na wrzesień, jeśli nie jest to niezbędne. Dotyczy to głównie zachcianek dziecka typu nowe flamastry.

Obniżanie kosztu zakupu książek i innych rzeczy do szkoły

W miarę możliwości wydatki trzeba obniżać. Niektóre rzeczy np. koszulki na ćwiczenia do szkoły można kupić w czasie letnich wyprzedaży. Gdy gromadzi się szkolną wyprawkę wcześniej, można korzystać z różnych nadarzających się okazji cenowych. Korzystnie jest zainteresować się ofertami w miejscach, gdzie ceny są atrakcyjne. Największym wydatkiem jest zakup podręczników. By było taniej, warto odwiedzić księgarnię działającą online. Ceny są niższe niż w zwykłej. Poza tym księgarnia internetowa podręczniki ma nieraz w jeszcze bardziej atrakcyjnych cenach. Outlet, większe obniżki, wyprzedaże – można spotkać przez cały rok. W miejscach takich są też inne rzeczy do szkoły np. artykuły piśmiennicze i papiernicze. By poradzić sobie z wydatkami na wyprawę szkolną, trzeba:

  • korzystać z okazji cenowych,
  • mieć na uwadze wyprzedaże,
  • zaglądać do księgarni internetowej,
  • rozłożyć wydatek co najmniej na 2 miesiące.

Warto kupować taniej i nie wszystko od razu. By było to możliwe, trzeba spisać wszystko, co będzie potrzebne. Pozwoli to korzystać z okazji i nic nie zostanie na ostatnią chwilę.

Edukacja zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com